« Ožujak 2024 »

Ukupno: 552040

Terenska nastava Kuterevo-Gospić-Smiljan

Učenici 7. i 8. razreda Osnovne škole Veliko Trgovišće i PŠ Dubrovčan ostvarili su 4. listopada Terensku nastavu u Kuterevu, Gospiću i Smiljanu. Taj datum je izabran kako bi se ujedno obilježio Svjetski dan zaštite životinja. Naime, upravo u Kuterevu, selu na obrnonku Velebita, nalazi se utočište za medvjediće koji su ostali bez majke, a za koje se brinu volonteri iz cijelog svijeta. Bilo je zanimljivo slušati volontera iz Tatarstana, a  učenici su kasnije znatiželjno pretraživali altase u potrazi za zemljom za koju prije nikad nisu čuli.

Zatim je slijedio odlazak u Smiljan, rodno mjesto Nikole Tesle, inovatora oko 700 izuma. Tu smo gledali film o Tesli, obišli multimedijalni centar, saznali mnogo zanimljivih stvari o Tesli,razgledali rodnu kuću i njegove najpoznatije izume mogli smo vidjeti izbliza, iako u umanjenom mjerilu. Učenicima će biti zanimljivo da se tu nalazi i veliko dječje igralište na kojem smo protegli i ruke i noge prije ponovnog ulaska u autobuse.

Slijedio je odlazak u Veliki Žitnik gdje smo posjetili rodnu kuću Ante Starčevića. Zanimljiva je bila memorijalna soba u kojoj smo mogli pročitati zapise poznatih ljudi koji su je posjetili (F.Tuđman, D.Tadijanović...), ali i nekih učenika.

U kratkoj prezentaciji voditelja saznali smo kakav je život imao Starčević te za što se zalagao za svog života te zašto ga zovemo našim Ocem Domovine.

Kući smo stigli puni dojmova presretni što je i ova terenska nastava ispunila naša očekivanja.

objavio: Ines Čeko   datum: 15. 10. 2013.