Otvoren Lektorat hrvatskog jezika i književnosti na Trinity Collegeu Dublin

Na Trinity Collegeu Dublin ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović i dr. Patrick Prendergast, rektor Trinity Collegea, potpisali su 15. listopada Ugovor o uspostavi Lektorata hrvatskog jezika i književnosti. Lektorat hrvatskoga jezika u Dublinu prvi je takve vrste u nekoj anglosaksonskoj zemlji.

Lektori hrvatskoga jezika i književnosti osim izvođenja nastave organiziraju i predavanja gostujućih predavača, profesora s hrvatskih sveučilišta, književnika, redatelja i drugih kulturnih i javnih djelatnika. U svrhu promocije hrvatskog jezika i kulture organiziraju kazališne predstave, večeri hrvatskoga filma, dane kulture, književne susrete, prevođenje, izdavanje časopisa i brojne druge aktivnosti koje potiču zanimanje studenata za učenje hrvatskoga jezika.

Studentima lektorata dodjeljuju se jednosemestralne stipendije za usavršavanje hrvatskoga jezika na Croaticumu Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te Centru za hrvatske studije u svijetu pri Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Splitu, a osim jednosemestralnih dodjeljuju se i stipendije za kraći znanstvenoistraživački boravak u svrhu proučavanja literature, istraživanja ili konzultacija s profesorima vezanih uz izradu znanstvenih radova iz područja kroatistike.

Osim stipendija grupama studenata se omogućavaju kratki studijski boravci od nekoliko dana. Tijekom tih boravaka studenti imaju priliku upoznati se s hrvatskim jezikom i kulturom na predavanjima organiziranim na sveučilištima te posjetima muzejima, ustanovama i lokalitetima koji su reprezentativni za hrvatsku kulturnu i prirodnu baštinu.

Više o svemu može se vidjeti na internetskim stranicama Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

objavio: Katarina Kukolja   datum: 25. 10. 2012.