Konceptualni karnevalski kostim - radionice za učenike u Etnografskom muzeju Zagreb

U Etnografskom muzeju grada Zagreba tijekom veljače održavat će se radionica vezana uz izložbu “Karneval kralj Europe 2”. Radionica je nastala na osnovu proučavanja načina izrade tradicijskih pokladnih kostima i načina maskiranja “Žejanskih zvončara” i “Sovinjskih pusta” iz okolice Rijeke.

Očuvanje tradicijske kulturne baštine i njegovanje načina izrade maski i karnevalskih kostima može biti inspirativno i kreativno za učenike, koji  će nakon razgledavanja izložbe uz stručno vodstvo sudjelovati na radionici. Cilj je radionice interpolirati tradicijsko i suvremeno, tako da će svaki polaznik pokušati osmisliti uz stručno vodstvo suvremeni stilizirani kostim i masku.

Voditeljica radionice  će unaprijed pripremiti kroj kostima (prednji i zadnji dio izrađen iz papira) i objasniti polaznicima način njegove izrade. Nakon što polaznici izrade kostim, moći  će napraviti odgovarajuću masku. Svaki polaznik ima priliku upoznati se s načinima  maskiranja u određenom kraju i dobiti za zadatak naučiti tehniku izrade određene maske.

Polaznici će izrađivati maske i ukrašavati ih krep papirom prema tradicijskom obrascu. Svaka maska imala bi osobni pečat polaznika, s obzirom da bi bila stilizirana i imala mogućnost primjene na suvremeni kostim. Uz izradu cijelog kostima sa svim pripadajućim dijelovima, polaznici bi izrađivali i maske. Ovisno o ambiciji i dobi polaznika izrada kostima ograničila bi se na rad u nekoliko grupa). Svaki bi polaznik radionice individualnim pristupom, kreativnošću i prilagodbom programa znatno pridonio uspješnosti radionica. Na kraju radionica održala bi se izložba s radovima polaznika.

Djeca i učenici  će raditi u grupama (4 do 5 polaznika u jednoj grupi). Raditi  će uz pomoć svojih nastavnika i voditelja (volontera), a njihovi će zadaci biti podijeljeni po složenosti.

Za pripremu je potrebno 30 komada krep papira u raznim bojama, selotejp za svakog polaznika,  pak-papir 2 arka po kostimu, tanji bijeli karton.  Potrebno je jedan dan unaprijed pripremiti za radionicu, odnosno izrezati krep-papir.

Autorica koncepcije projekta: Lidija Fištrek, mag. teorije i kulture mode.

Voditelj radionica i suradnici: 1 voditelj radionice iz EMZ,  Lidija Fištrek i 2 suradnika-volonteri EMZ.

Radionica je namijenjena djeci u dobi od 5 do 12 godina  (20-25 polaznika).

Sudjelovanje u radionicama moguće je uz obaveznu prethodnu najavu telefonom ili mailom.

Razdoblje održavanja programa: veljača, 2012. (utorkom i četvrtkom od 11 do 13 sati).

Etnografski muzej Zagreb

Trg Ivana, Antuna i Vladimira Mažuranića 14 Zagreb

T: +385 1 4826 220

E: emz@emz.hr

W: www.emz.hr

objavio: Iva Vutmej   datum: 6. 2. 2012.