Na današnji dan

1713. - umro Pavao Ritter Vitezović

1920. - rođen Federico Fellini,

Na današnji dan

1617. - umro Faust Frančić, hrvatski jezikoslovac, izumitelj, diplomat, inženjer i biskup. Faust Vrančić (lat. Faustus Verantius) najvažniji je konstruktor i tehnički pisac u Hrvata na prijelazu iz 16. u 17. stoljeće. Godine 1595. izdao je petojezični rječnik (latinski, talijanski, njemački, hrvatski i mađarski) pod naslovom Rječnik pet najplemenitijih jezika Europe (Dictionarium quinque nobilissimarum Europae linguarum, latinae, italicae, germanicae, dalmaticae et ungaricae)u kojem je za svaki jezik dano 5.000 odrednica. Također, njegovo djelo Machinae novae (Nove naprave) iznimno je vrijedno tehničko djelo s 49 slika (bakroreza), u kojem je na pet jezika opisano 56 različitih naprava, pronalazaka, uređaja i konstrukcija. Među značajnije opise iz spomenutoga djela spadaju viseći most i Homo volans (lat. leteći čovjek), prikaz padobranca.

1713. - umro Pavao Ritter Vitezović, jedan od najvažnijih sudionika hrvatskog kulturnoga i povijesnog razvitka u drugoj polovici 17. i početkom 18. stoljeća. Vitezović je pisao pjesničke poslanice, prigodnice, panegirike, čestitke i anagrame koji oslikavaju socijalne, političke, gospodarstvene i kulturne prilike posljednjih desetljeća 17. stoljeća u Hrvatskoj.  Od velike je važnosti njegov rad na pravopisu i jeziku te je žalio što su Hrvati za svoje pismo prihvatili nesavršenu latinicu umjesto glagoljicu. Provodeći načelo, da svaki fonem treba imati samo jedno slovo i da se svaki glas označuje uvijek istim slovom, pomažući se dijakritičkim znakovima, Vitezović je već pošao putem, kojim će kasnije poći Ljudevit Gaj i Ilirci.

1920. - rođen Federico Fellini, talijanski filmski redatelj i scenarist, jedan od najutjecajnijih redatelja u XX. stoljeću. Fellini je rođen kao dijete srednjestaleške obitelji iz malog grada koje je pohađalo katolički internat da bi prvom prilikom, s dvanaest godina, pobjeglo s gostujućom cirkuskom trupom. Iako je nakon samo nekoliko dana vraćen u školu, ovo iskustvo ostavit će neizbrisiv trag na njegovu estetiku i 'veću od života' fascinaciju cirkusom, varijeteom i sličnim zabavljačkim, jednostavnim oblicima 'narodne' prikazivačke umjetnosti, odnosno spektakla. Fellini je ukupno režirao dvadesetak filmova, od kojih je zadnji nastao tri godine prije njegove smrti (31. listopada 1990). Kao jedinstvena kombinacija sjećanja, snova, fantazije i želje, Fellinijevi filmovi su duboke osobne vizije društva, često portretirajući ljude u njihovim najbizarnijim trenucima. Godine 1993. Fellini je dobio Oscara "kao priznanje za njegova kinematografska dostignuća koja su zapanjila i zabavljala publiku diljem svijeta."

Preuzeto sa www.skole.hr

objavio: Ana Knežević   datum: 20. 1. 2012.