Rođendan Julesa Vernea

Na današnji dan rođen je

Jules Verne francuski  pisac romana za djecu i odrasle, pionir znanstvene fantastike.

Podmornica Julesa Vernea na Googleu

U mladosti ga je privlačilo kazalište i napisao je niz operetnih libreta. Zatim su njegovu maštu zaokupila znanstvena otkrića, daleke zemlje, smione plovidbe, istraživački podvizi. Znanstveno-fantastičnim romanom "Pet tjedana u balonu" stvorio je novu vrstu proze i osvojio milijune mladih čitatelja. Uskoro je napisao roman "Pustolovine kapetana Hatersa", čiji su doživljaji odveli čitatelje u polarnu pustinju, a potom "Put u središte Zemlje". Preveden je na sve europske jezike. Među poznatijima su : Put oko svijeta za 80 dana i 20 000 milja pod morem. Svoje je junake Verne ispalio na Mjesec, pustio da plove pod morem u podmornici i natjerao da put oko svijeta prevale za samo osamdeset dana, što je u ono vrijeme bio fantastičan pothvat. Najzanimljivije je bilo to da je Jules Verne sam bio uvjeren da će se prije ili kasnije njegova maštanja ostvariti.

Njegovi likovi - kapetan Nemo i Phileas Fogg poznati su djeci širom svijeta, i danas se pojavljuju u djelima drugih autora, npr. filmu Družba pravih đentlmena (2003.)

Izvor Wikipedia

Podmornica Julesa Vernea na Googleu

Jules Verne je rođen 8. veljače 1828. godine u Nantesu u Francuskoj. Smatra ga se začetnikom znanstveno-fantastičnog stila u književnosti, a njegovi romani 'Pustolovine kapetana Hatersa', 'Pet tjedana u balonu', 'Put na Mjesec', '20.000 milja pod morem' i 'Put oko svijeta u 80 dana' poznati su čitateljima diljem svijeta.

Verne opisuje događaje koji su bili znanstvena fantastika u njegovo doba, no većina ih je napretkom znanosti postala izvediva. Verne je bio uvjeren da će se njegova maštanja kad-tad ostvariti, što ga, osim dobrim piscem znanstvene fantastike, čini i vizionarom.

Google je u čast slavnom piscu oblikovao svoj logo kao prozore na podmornici te je s desne strane dodao komande za upravljanje podmornicom. Svaki posjetitelj tražilice može zaroniti 20.000 milja ispod površine mora i pogledati crteže stvorenja iz poznatog Verneovog djela.

www.google.hr

objavio: Ana Knežević   datum: 8. 2. 2011.