Dani medijske pismenosti na Hrvatskoj radioteleviziji

Filip Šoštar, Lea Špoljar, Marta Jakopčević, Ema Medvedec, Tin Gvozdanović, Ivan Tretinjak, Patrik Podlesek, Sara Slovenec, Petra Balija  i Dario Pleško, učenici i učenice  iz 7. i 8. razreda naše Škole su 2. travnja 2019., u pratnji pedagoginje Romane Turk Tisanić i knjižničarke Vlatke Habulin posjetili Hrvatsku radioteleviziju gdje  su sudjelovali na radionici Djeca upoznaju medije povodom Dana medijske pismenosti 2019.

Po dolasku na Prisavlje 3 dočekala nas je gospođa Kristinka Knežević Wozdecky ispred HRT Akademije. Gospođa Knežević provela nas je kroz prostorije Hrvatske radiotelevizije gdje smo imali prilike vidjeti scenografiju i kostimografiju koja se koristi u emisijama HRT-a, te smo saznali brojne zanimljive informacije o Hrvatskoj radioteleviziji.

Potom nas je primio gospodin Darko Flajpan koji  je održao predavanje s temom „Što i kako radi televizijski novinar?“ tijekom kojeg smo naučili što su to vijesti, reportaže, intervjui i ostale novinarske forme, a gospodin Flajpan nam je  protumačio i tijek nastajanja tv priloga.  Predavanju i radionici nazočila je i novinarka Irena Košar iz redakcije IMS-a Obrazovanje i znanost sa svojom snimateljskom ekipom: budno oko televizijske kamere zabilježilo je izjave učenika i knjižničarke, a nekoliko učenika je dalo kratak intervju radijskom novinaru Goranu Kušecu.

Nakon predavanja o ponašanju i etici na društvenim mrežama i lažnim vijestima uslijedila je  radionica izrade sadržaja za društvene mreže.

U posljednjem dijelu programa učenici su posjetili redakciju i studio Zagrebačke panorame gdje ih je ugostio urednik Hrvoje Reder koji je objasnio posebnosti uredničkog posla i opseg tema kojima se bave novinari u  redakciji.

Na samom kraju radionice Djeca upoznaju medije učenici su imali priliku posjetiti režiju i studio središnjeg Dnevnika HRT-a.

Zaključujemo kako je posjet medijskoj kući i ovakav oblik edukacije odličan temelj za razvoj medijske pismenosti u djece i mladih.

Nadamo se i unaprijed veselimo budućem  učenju o medijima i načinu njihova funkcioniranja.

Podsjetimo, drugi Dani medijske pismenosti održat će se od 8. do 12. travnja. Cilj im je osvještavanje javnosti o važnosti medijske pismenosti, osnaživanje djece i mladih vještinama medijske pismenosti,  razvoj održivih projekata medijske pismenosti, te  razvoj edukacijskih materijala za medijsko obrazovanje. Jedno od događanja koji se odvijaju u sklopu Dana Medijske pismenosti je i radionica Djeca upoznaju medije, namijenjena učenicima osnovnih i srednjih škola, a odvija se u više medijskih kuća u Hrvatskoj.

Tema Dana medijske pismenosti je poštovanje prema sebi i drugima u medijima. To uključuje niz kao što su tolerancija, govor mržnje, lažne vijesti, dezinformacije i manipulacije, poticanje empatije i poštovanje ljudskog dostojanstva te zaštita privatnosti i sigurnost u medijima, na društvenim mrežama i komunikacijskim platformama.

objavio: Vlatka Habulin   datum: 2. 4. 2019.