Čitamo mi, u obitelji svi 2019.

U petak, 15. ožujka 2019. učenici 3. razreda matične škole u Velikom Trgovišću i učenici 3. razreda  područne škole Dubrovčan, započeli su s Projektom Čitamo mi u obitelji svi, nacionalnim projektom za poticanje čitanja u osnovnim školama. Već treću godinu Škola je uključena u ovaj Projekt, a ove godine sudjeluju 33 učenika.

Već šest godina nacionalni projekt „Čitamo mi, u obitelji svi“  želi unutar obitelji osvijestiti potrebu za čitanjem, dobrobiti koje ono donosi i za obitelj kao zajednicu i za dijete kao mladu osobu čije se čitalačke navike tek formiraju.

Zbog toga smo se i ove godine uključili u projekt poticanja čitanja u obitelji čiji je začetnik Hrvatska mreža školskih knjižničara.  Dio smo velike obitelji od 115 škola diljem Hrvatske u kojima će ove školske godine učenici trećih razreda svojim kućama nositi ruksak napunjen knjigama.  Brojka od 3.647 učenika, među kojima su i učenici naše škole, impresivna je.

Učiteljice trećeg razreda, Anamarija Pozaić i Đurđica Tomić su u suradnji  s knjižničarkom Vlatkom Habulin odabrale  14 knjiga za dva ruksaka:

• Sirup protiv mačjeg kašlja
  • Tom Gates: Moj savršeni svijet
  • M. Gavran, Judita
  • Kastor peče kolač
  • Znanstvena potraga : Amazonska pustolovina
  • Mali fizičar
  • Bajka o šeširu koji je imao čovjeka
  • Gregov dnevnik 7: Lijevo smetalo
  • Priča o pobjedi
  • Pip i Popi: Dan za snjegovića
  • Znanstvena potraga : Izgubljen u svemiru
  • Disciplina bez straha
  • Hiperaktivno dijete
  • Želim biti ilustrator,

po jednu iz svake od sedam ponuđenih tematskih cjelina (carstvo dječjih priča; obiteljsko druženje uz stihove, stripove i humoristične tekstove; zbirka priča, pjesama i romani za mame, tate, bake, djedove; slikovnica – obiteljska družionica; mali istraživači; odgoj djece i mladih; igrom do boljeg čitanja). U ruksaku se osim knjiga nalazi i bilježnica dojmova.

Škola je svojim sredstvima kupila knjige za projekt te je tako pokazala da prepoznaje, potiče i želi promovirati čitanje u obitelji kao važan i nezamjenjiv vid odgoja budućih čitatelja, i da itekako shvaća kako financiranjem svoje školske knjižnice namjenskim sredstvima, ne samo za lektiru, već i za sve ostale predmete, a posebice za rekreativno čitanja (čitanje iz užitka), što je u skladu s UNESCO-vim i IFLA-inim smjernicama za školske knjižnice, ulaže u budućnost svoje djece.

Podsjetimo, Čitamo mi, u obitelji svi jedinstveni je projekt koje se provodi trudom školskih knjižničara, učitelja i ravnatelja u svim dijelovima Hrvatske. Svake školske godine učenici 3. razreda u školama koje su se prijavile za provođenje projekta u naprtnjači svojoj kući odnose sedam novih knjiga različite tematike namijenjene različitim dobnim skupinama. Kroz pet dana učenici, roditelji, braća, sestre, bake, djedovi i drugi članovi obitelji zajedno provode vrijeme čitajući knjige iz naprtnjače te razgovaraju o pročitanome.

objavio: Vlatka Habulin   datum: 18. 3. 2019.