« Ožujak 2024 »

Ukupno: 551994

VEČER MATEMATIKE U NAŠOJ ŠKOLI

Naša škola ove se godine prvi puta uključila u manifestaciju Večer matematike koja se u organizaciji Hrvatskog matematičkog društva organizira 5. godinu zaredom. Večer matematike u našoj školi organizirana je za učenike predmetne nastave, a na njoj je sudjelovalo gotovo stotinu sudionika, većinom učenika 5. – 8. razreda naše škole...

Tijekom dva sata učenici su imali priliku vidjeti matematiku drugim očima, otkriti matematiku tamo gdje možda i nisu znali da stanuje te zabavljati se igrajući zabavne matematičke igre. Za učenike je bilo pripremljeno više od 30 zabavnih aktivnosti, matematičkih društvenih igara i zanimljivih zadataka. Učenici su za svaki riješen zadatak ili odigranu igru dobili pečat na putovnicu Večeri matematike sa svojim imenom. Na fotografijama pogledajte kako smo se zabavljali, a u sljedećoj aktivnosti iskušajte svoje matematičke sposobnosti i zabavite se uz matematiku.

Štefica Dumančić Poljski, prof. mat.

MAGIČNI KVADRAT

Magični kvadrat reda n je kvadrat sa n stupaca i n redaka u koji su upisani brojevi, a čiji su zbrojevi u svakom retku, stupcu i na svakoj dijagonali jednaki.

Taj zbroj naziva se magični zbroj ili magična konstanta i kroz povijest su mu pripisivana različita magična svojstva.

Jedan od najzanimljivijih magičnih kvadrata konstruirao je Srinivasa Ramanujan, indijski matematičar kojemu se ove godine navršava 130 godina od rođenja.

Pogledajte pažljivo ovaj magični kvadrat i riješite sljedeće zadatke.

1. Pronađite datum rođenja Srinivase Ramanujana, koji se nalazi zapisan u ovom kvadratu.
  2. Izračunaj magičnu konstantu Ramanujanovog magičnog kvadrata.
  3. Nađi još barem tri četvorke brojeva (a koje ne čine redak, stupac ili dijagonalu) iz ovog kvadrata čiji je zbroj jednak magičnom zbroju.

objavio: Štefica Dumančić Poljski   datum: 10. 12. 2017.