« Ožujak 2024 »

Ukupno: 552090

ZDRAVA HRANA U DJEČJEM TJEDNU

U sklopu Dječjeg tjedna (3. do 9. listopada) učenici  OŠ Veliko Trgovišće Područne škole Strmec sudjelovali su u integriranom nastavnom danu, u srijedu 5.  listopada 2016., kojemu je tema bila Dječja prava. Nizom aktivnosti pedagoginja Romana Turk Tisanić i knjižničarka Vlatka Habulin  nastojale su učenicima približiti važnost dječjih prava jamčenih Konvencijom o pravima djeteta UN-a, ali i obvezama koje iz tih prava proizlaze. Poseban je naglasak stavljen na pravo na zdravu prehranu, pravo na igru i pravo na obrazovanje.

SaveSave

GALERIJA FOTOGRAFIJA

Igrom asocijacija učenici su sami zaključili kojim će se pravom baviti u određenoj etapi nastavnog dana, a najviše je pozornosti izazvalo pravo na zdravu prehranu jer su učenici imali priliku sami pripremati zdrav doručak (čokoladni smoothie s bananama i kruškama, te zagorska zljevka od kukuruznog brašna s voćem) i zdravi ručak (pizza od kukuruznog brašna, s povrćem i tofu sirom). Učenici su zajednički pripremali svako jelo i pritom se upoznali s njima novim vrstama zdravih namirnica kao što su zobeno mlijeko i vrhnje, tofu sir ili bourbon vanilija. Nakon zajedničkog truda i uživanje u svakom obroku je bilo potpunije.

Osim pripreme zdravih obroka, učenici su, da bi ostvarili pravo na igru, igrali društvene igre: memory, puzzle i Tužna Nina, s time da su tematika i motivi igara bili vezani uz dječja prava. Pravo na obrazovanje učenici su ostvarili upoznavanjem s člancima Konvencije o pravima djeteta i izradom plakata na temu određenih dječjih prava i dužnosti.

Svi sudionici su bili iznimno zadovoljni integriranim nastavnim danom te su zaključili  da bi ovakav oblik nastave trebao biti češći zbog njegove zanimljive dinamike i učinkovitosti.

SaveSave

objavio: Vlatka Habulin   datum: 9. 10. 2016.