Dani hrvatskog jezika 11.-17. ožujka

Dani hrvatskog jezika

11. - 17. ožujka

ZAŠTO se održavaju i otkad?

Deklaracija o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika objavljena je u tjedniku Telegram 17. ožujka 1967. godine.

Deklaracijom se nastojao dokinuti jezični unitarizam u jugoslavenskoj federaciji kojim bi srpski jezik, pod srpskohrvatskim imenom, postao jedinstvenim državnim jezikom, propisanim jedinstvenim pravopisom i nazivljem.

Umjesto toga predloženo je da se zajamči "jednakost i ravnopravnost četiriju književnih jezika: slovenskoga, hrvatskoga, srpskoga, makedonskoga" te je istaknuto da je "potrebno osigurati dosljednu primjenu hrvatskoga književnog jezika u školama, novinstvu, javnom i političkom životu, na radiju i televiziji kad se god radi o hrvatskom stanovništvu, te da službenici, nastavnici i javni radnici, bez obzira otkuda potjecali, službeno upotrebljavaju književni jezik sredine u kojoj djeluju" .

Deklaraciju je poduprlo osamnaest znanstvenih i kulturnih ustanova u Hrvatskoj, a u ime Instituta za jezik JAZU, danas Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, potpisao ju je Slavko Pavešić, koji je sudjelovao i u izradbi teksta Deklaracije.

Otkad se obilježava?

Na tribini o Deklaraciji u Tovarniku u prosincu 1990. godine iznesena je zamisao da se u spomen na taj dokument od 13. ožujka (nadnevak prihvaćanja Deklaracije u Matici hrvatskoj) do 17. ožujka (nadnevak njezina objavljivanja) održavaju Dani hrvatskoga jezika. Prijedlog su prihvatili Matica hrvatska i Hrvatsko filološko društvo, a 1997. godine, na 30. obljetnicu objavljivanja, Hrvatski je sabor odlučio da se Dani hrvatskoga jezika svake godine održavaju od 11. do 17. ožujka.

Zašto?

U tom bi razdoblju u svekolikome javnome životu, u tiskanim i elektroničkim medijima, a navlastito u znanosti, kulturi i školstvu, osobitu pozornost valjalo posvećivati vrijednostima istaknutim u Deklaraciji i pitanjima na koja se ona odnosi.

Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje tako u povodu Dana hrvatskoga jezika svake godine otvara svoja vrata svim građanima, studentima i učenicima koje zanima kako se hrvatski jezik istražuje te kako nastaju vrijedna i zanimljiva znanstvena i stručna izdanja Instituta. Dani otvorenih vrata organiziraju se s ciljem da se građanima omogući izravno upoznavanje sa znanstvenim radom i postignućima Instituta, a Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje time će dobiti vrijedne povratne informacije koje će pomoći u budućim predstavljanjima javnosti radnih rezultata i postignuća Instituta.

objavio: Ines Čeko   datum: 19. 3. 2013.