Izvan okvira - Škola bez granica

U radijskoj emisiji HRT-a Izvan okvira gosti su bili učenici i učitelji OŠ Retkovec. Govorili su o prijateljskom posjetu naše škole njihovoj 13.11. ove godine. Poslušajte i saznajte kako su takvi susreti dobri i korisni.

[Terenska nastava OŠ Veliko Trgovišće u Retkovcu]

U petak,  13.studenoga  učenici osmih razreda te nekolicina učenika od 5. do 7. razreda posjetili su Osnovnu školu Retkovec.  Zapravo je to bio uzvratni sustret jer su prošle godine Retkovčani bili kod nas i  podučavali nas kako uspješno debatirati . Naravno da smo i mi njih štošta naučili te im pokazali  kako su Zagorci zanimljivi i gostoljubivi. Iako je susret bio zamišljen kao daljnje širenje prijateljstva, druženje i upoznavanje nove sredine,  imao je i edukativnu svrhu. Naime, za nas su učitelji i učenici pripremili različite radionice.

Nakon doručka, koji su nam ljubazni domaćini pripremili, krenuli smo na radionice.  Bilo je uzbudljivo na sve tri debatne radionice, a naše su ekipe pobijedile u tri debate na temu Nekad je bilo bolje živjeti. U lutkarskoj radionici izrađivali smo lutke od stiropora, na radionici kemičara  izolirali smo svoju DNK, a s novinarima smo napravili reportaže o svemu što se događalo taj dan. Posebno zanimljivo bilo je na radionici Srednji vijek u kojoj su nam učenici zorno predočili život  srednjeg vijeka. Ne samo da su učenici bili odjeveni  poput  ljudi  tog vremena  već smo kušali hranu srednjeg vijeka i upoznali se s predrasudama, odnosno s vještičjim poslom. Morali smo čak kušati čudne napitke, ali eto do danas ostali smo živi. Saznali smo kako se izrađuju mačevi i strijele, a mogli smo i gađati strijelom u metu. Zadivile su nas i makete srednjovjekovnih dvoraca rađene prema točno određenim mjerilima.  Začudili smo se kako male prvašice znaju plesti i to samo prstima. Na kraju  smo zaigrali viteške igre koje su nas dobro nasmijale i razgibale.

Družili smo se i učili igrajući se pa nam nije bilo teško. Teško je bilo jedino krenuti prema našem autobusu i rastati se.

Vjerujemo da će  naše iskustvo biti poticajno za organizatore koji će omogućiti da se ovakvi susreti  nastave i ubuduće  pa  će  generacije koje dolaze ponovo ugostiti  Školu Retkovec  i isto tako  biti ugošćeni u Retkovcu.  Već smo odavno shvatili da je učenje iskustvom, druženjem i igrom mnogo neposrednije, a time i korisnije i kvalitetnije.

objavio: Ines Čeko   datum: 10. 12. 2015.