Učenička zadruga ” Košarica ” uspješno ”obranila” boje Zagorja

ZAGREB/DUBROVČAN – 23. listopada u Međunarodnoj osnovnoj školi ” Matije Gupca” na zagrebačkoj Knežiji održao se International Community Day  ili Međunarodni dan doprinosa zajednici. Cilj ovog sajma je promoviranje multikulturalnosti i  bogate kulturno-povijesne baštine zemalja iz kojih učenici ove  škole dolaze.

Učenička zadruga ” Košarica ” uspješno ”obranila” boje Zagorja

Učenici i roditelji predstavili su svoje zemlje prikazujući nacionalna ”blaga”. Posebni gosti ovog događanja ” sa svjetskim štihom ” bili su i učenici- članovi UZ ”Košarica” iz Područne škole Dubrovčan i naše bake.

Zagorje su predstavili bojama, okusima, mirisima, pjesmom i plesom.

Domaćine je oduševio  prikaz ” Peročeha”, starinskog običaja čehanja perja kojim su se nekad punili jastuci, popluni i tuhice. Pitanja vezana uz taj običaj pljuštala su sa svih strana i na svim jezicima, a  bake Ljubica, Josipa, Ružica i Ankica spremno su na njih odgovarale.

Bake su se  iskazale pripremivši i izvrsne domače kolače: orehnjaču, makovnjaču i kifleke.

Nije ni nedostajalo pravih zagorskih popevki, koje su izvele Tamara, Nikolina, Katarina i Patricija, ujedno i članice PO ”Mrzlo Polje”. A da bi dojam ” Peročeha” bio onak kak je negda bil, pobrinuli su se pravi mali fakini Denis, Matija i Mario i ljušne zagorske puce u pravim nošnjama Dorotea, Petra, Ivana, Valentina, Danijela i Gabrijela.

Na kraju cijelog ovog druženja domaćini su pozvani na pravu ”Peročehu” koja se svake godine odvija u školi u Dubrovčanu.

“Posebnu zahvalu upućujemo ravnateljici OŠ ” Matije Gupca” gospođi Ljiljani Klinger i učiteljici Vedrani na gostoprimstvu, a stričekima Mariju iz DVD-a  Ravnice – Dubrovčan i  Zlatku iz DVD-a Strmec na besplatnom prijevozu.  Da završimo priču u međunarodnom štihu citirat ćemo Humphreya Bogarta: Louis, I think this is the beginning of a beautiful friendship,” kažu iz PŠ Dubrovčan.

objavio: Marko Stipić   datum: 14. 11. 2013.