« Ožujak 2024 »

Ukupno: 552059

Nova izložba radova učenika Škole primijenjene umjetnosti i dizajna

Udruga bivših učenika Škole primijenjene umjetnosti i dizajna Zagreb – UBU i u četiri zagrebačka donjogradska bloka, od 18 sati, započinje otvaranje izložbe u izlozima dućana koji za ovu prigodu tvore prostor mikro-galerija.

Naime, u novoformiranim ‘mikro-galerijama’ koje uokviruju ulice Frankopanska-Ilica-Gundulićeva-Masarykova, u izlozima  45 poslovna prostora (od butika, zlatarnica, galerija, čokolaterija, banaka, te drugih obrtničkih radnji i trgovina) bit će izloženi umjetnički radovi svih odjela učenika Škole Primijenjene umjetnosti i dizajna, a neki od radova već su oduševili posjetitelje nedavno održanog sajma AMBIENTA  na Zagrebačkom velesajmu. Svi koji se u navedeno vrijeme zateknu  u prostoru odvijanja eventa   – U krugu Škole 2 – pozvani  su u kreiranje povorke posjetitelja koja će  transformirati prolaznost zagrebačkih ulica u ležernu atraktivnost razgledavanja umjetničkih djela u izlozima dućana.

Izložba U krugu Škole jedan je od projekata UBU-a s ciljem upoznavanja i senzibiliziranja šire javnosti prema radu ŠPUD-a koji se često prikazuje kao manjkav. Tumači se da su visokoškolske ustanove ustvari one koje u potpunosti educiraju umjetnike i dizajnere iako se učenici ŠPUD-a od ostalih razlikuju upravo po tome što su se kroz razdoblje adolescencije obrazovali u umjetnosti te je u njima razvijen odnos prema umjetničkom djelovanju tijekom sazrijevanja i oblikovanja njihovog  bića/inteligencije.

Škola primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu,  kulturno je i nacionalno blago grada Zagreba i Republike Hrvatske. Nekada Škola primijenjene umjetnosti, a još prije Obrtna škola, ustanova je koja već 130 godina obrazuje adolescente u području umjetnosti, primijenjene umjetnosti i dizajna i  kamen temeljac je obrazovanja u umjetnosti, arhitekturi i dizajnu u RH. Učenici Obrtne škole koji su se nakon završetka visokog školovanja u inozemstvu vratili u Zagreb i postali profesori Obrtne škole, pojedinci su koji su pokrenuli i osnovali Likovnu akademiju te Tehničko sveučilište u Zagrebu

objavio: Meiden Ovčarić   datum: 31. 10. 2013.