preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Kalendar
« Travanj 2025 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Prikazani događaji

 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 5. 9. 2010.

Ukupno: 607444
Ovaj mjesec: 1103
Danas: 199
 
Vijesti

PROJEKT GRAĐANIN

PROJEKT GRAĐANIN

OD PROBLEMA DO RJEŠENJA

            Nazivali ih mi teorijskim ili praktičnim pitanjima koje treba riješiti, teškim zadacima ili teškoćama, komplikacijama radnog procesa ili života uopće, problemi su naša svakodnevica. Možemo bježati od njih ili ih ignorirati, o njima govoriti ili slušati, biti zabrinuti dijelovi problema ili brižni u njihovu rješavanju. Članice tima Pčelice, učenice od 6. do 8.razreda,  izabrale su ovo drugo – biti aktivne građanke koje su se organizirale kako bi ukazale na potrebu rješavanja problema u školskoj zajednici OŠ Veliko Trgovišće, a i šire.

  


 Slijedeći metodologiju Projekta građanina koji je u Hrvatskoj zaživio zalaganjem Nevenke Lončarić Jelačić a prema modelu iz Sjedinjenih Američkih Država, osam se učenica upoznalo s pojmovima javna politika, civilno društvo, zakonodavstvo, organi vlasti te Ustav RH. Raspravljajući o zdravlju, poduzetništvu, održivom razvoju, cjeloživotnom učenju, informacijskim i komunikacijskim tehnologijama te osobnom napretku u društvu, odlučile su raščlaniti te ponuditi rješenje za problem s kojim se suočavaju svaki dan -  sve se više djece osjeća isključeno iz razredne i školske zajednice zbog poteškoća u učenju ili posebnih potreba što uključuje i darovite učenike. 

Istražile su koliko je taj problem ozbiljan radom na terenu, anketiranjem učenika, intervjuiranjem ravnateljice, pedagoginje i defektologinje škole. Da je uistinu raširen potvrdili su i bezbrojni članci, znanstveni radovi, stručne knjige, radijske i TV emisije. Morale su steći uvid i u postojeće zakone i pravilnike za osnovne i srednje škole koje kao primjerci javne politike nastoje regulirati problem, no nemaju moć osigurati empatiju prema djeci koja se osjećaju isključenim uslijed neuspjeha u školi a zbog poteškoća u učenju ili prišivenih im etiketa „štrebera“, „sveznalica“, „pametnjakovića“.

Shvaćajući da uslijed poteškoća leži prilika, Petra K., Dora H., Magdalena K., Magdalena M., Katarina K., Lorena P., Franka B. i Emma S. došle su do čak tri moguća rješenja navedenog problema. Raspravljajući o prednostima i nedostatcima te održivosti u kontekstu škole, odlučile su se za osnivanje volonterskog kluba kao finalno i nabolje rješenje. Ideja je bila da u zajedništvu, timskim radom, učenici – volonteri svladavaju tehnike mentoriranja u učenju (čitanju, pisanju, rješavanju problema, istraživačkom radu), sudjeluju u kreativnim radionicama i surađuju. Taj model učenja putem poučavanja, tvrdi istraživanje, generira snažne društvene impulse jer osim što pomažu drugome, takozvani „efekt štićenika“, učenici mentori savjesnije uče, organiziraju svoje znanje, pojačavaju svoje razumijevanje, prisjećanje i empatiju. Smatrale su kako se mogu osobno angažirati, jer mnogi učenici trebaju pomoć sada i ovdje.

Rješenje je bilo na pomolu u teoriji no trebalo je prionuti razradi plana djelovanja. Predstavile su ga ravnateljici škole Diani Duk-Petek, stručnim suradnicima škole: Petri Vuković, pedagoginji, Elizabeti Končić, defektologiji i Vlatki Habulin, knjižničarki te učenicima  Vijeća učenika i Dječjeg općinskog vijeća kao članovima Društva „Naša djeca“ Veliko Trgovišće. Dobivši potporu i vjetar u leđa, uz pomoć mentorice na provedbi Projekta građanina, Natalije Huić, pokrenule su školski Volonterski klub kao pilot – projekt a u skladu sa Zakonom o volonterstvu. Koristeći se trikovima promidžbe (plakat, letci, video), privukle su dvadesetero učenika zainteresiranih za volonterski rad. Provele su niz poučnih, kreativnih i praktičnih radionica u koje se uključio veliki broj djece raznih profila i potreba. Volonterski je klub Košnica time dobio čvrste temelje za sljedeću školsku godinu. 

Svojoj su verziji Projekta građanina prišile naziv  Senekine izreke „Učeći sebe, učimo druge!“ – Rastemo pomaganjem a predstavile su ga na 16. županijskoj smotri učeničkih projekata iz područja Građanskog odgoja i obrazovanja koja je bila održana u Dvoru Veliki Tabor 5. travnja 2023.godine. Stručno je povjerenstvo na čelu s umirovljenom višom savjetnicom za nacionalne programe, gospođom Nevenkom Lončarić Jelačić, ocijenilo projekt inovativnim te metodološki uvjerljivim. Petra, Dora, Magdalena i Lorena, članice tima Pčelice OŠ Veliko Trgovišće, pohvaljene su za usmeno argumentiranje, izradu portfelja i dokumentacijske mape te osobni „stajling“. Zajedno s još pet timova iz drugih osnovnih i srednjih škola predstavljat će Krapinsko-zagorsku županiju na državnoj smotri u svibnju. 

Radeći na projektu, učenice su osvijestile da je za uspješno svladavanje problema nužno promatrati ga iz prave perspektive, tj. potrebno je znati, misliti, vjerovati i djelovati. U želji da budu Ziherungi, osigurači prema knjizi Pošta za Li Elizabete Končić, tj. da osnaže, pogurnu naprijed, daju vjetar u leđa, motiviraju i podrže one kojima je to potrebno, našle su svoj izvor snage. 

FOTOGALERIJA

Natalija Huć, učiteljica



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Ana Knežević Natalija Huić   datum: 25. 4. 2023.




preskoči na navigaciju