2013-11-24 09:37:00

Godišnjica smrti Freddieja Mercuryja

 

Godišnjica smrti Freddieja Mercuryja

Na današnji dan se sjećamo frontmena grupe Queen ,Freddiea Mercurya koji je umro na današnji dan prije dvadeset i dvije godine. Queenov frontmen zapamćen je po neponovljivim nastupima uživo, sjajnom glasu i pjesmama koje su postale klasici, poput »We Are The Champions«, »Bohemian Rhapsody« ili »We Will Rock You«

 

Freddie Mercury umro je na današnji dan prije dvadeset i dvije godine, ali od tada njegova zvijezda jednako sjaji, jer su i dva desetljeća kasnije grupa Queen i njihov legendarni frontmen, dokazano veći od života, popularni kao i uvijek.

Mercury je preminuo 24. studenoga u 45. godini u svom londonskom domu. Nekoliko godina ranije zarazio se virusom HIV-a, a umro je od upale pluća povezane s AIDS-om. Queenov frontmen zapamćen je po neponovljivim nastupima uživo, sjajnom glasu i pjesmama koje su postale klasici, poput »We Are The Champions«, »Bohemian Rhapsody« ili »We Will Rock You«.

O njegovu životu snima se film sa Saschom Baronom Cohenom u glavnoj ulozi.

U studiju u Ženevi Mercury, već teško bolestan, snimio je svoje posljednje vokale, koje su kasnije ostali članovi benda produkcijski uspjeli pretvoriti u cijeli album. Posthumno objavljeni »Made In Heaven« postao je jedan od najprodavanijih uradaka Queena uopće

»Iako fizički nije ovdje, njegova prisutnost djeluje veća no ikada«, napisao je Queenov gitarist Roger May na svom blogu povodom godišnjice Mercuryjeva rođenja u rujnu. »Uvijek će biti oličenje savršena frontmena, briljantnog komunikacijskog kanala između benda i publike«, dodao je. »Obožavao je život. Slavio je svaku minutu. I, kao veliki komet, ostavio je za sobom svjetleći trag koji osvjetljava nove generacije«, napisao je May.

Mercury se javnosti posljednji put obratio samo dan prije smrti, kada je sa svoje smrtne postelje priopćenjem potvrdio da boluje od AIDS-a. U sljedeća 24 sata pao je u komu i umro. Nikada se nije žalio na bolove i bolest je do samoga kraja održao u privatnosti.

Od tada je njegov utjecaj samo rastao, a mnoge nove generacije glazbenika, od Robbieja Williamsa, preko Foo Fightersa do Lady Gage navode ga kao glavnog uzora.

Kao vjerojatno najpoznatije svjetske žrtve AIDS-a, njegova smrt jako je podigla svijest o toj bolesti i pomogla uklanjanju stigme koju je nosila.

U intervjuu 1987. godine Mercury je rekao da ne strahuje da će postati usamljena, ostarjela zvijezda. »Proživio sam život u potpunosti i da umrem sutra ne bi me bilo briga. Stvarno sam napravio sve«, rekao je.

Rođen kao Farrokh Bulsara 5. rujna 1946. u indijskoj obitelji na istočnoafričkom otoku Zanzibaru i obrazovan u engleskoj školi, u London je stigao 1964. kao sramežljivi tinejdžer kada su mu roditelji pobjegli pred zanzibarskom revolucijom.

Klasična Mercuryjeva slika, u kostimu s turneje 1986. godine, s gustim brkovima i šakom podignutom u nebo, postala je ikona pop-kulture i pretvorena u njegov spomenik postavljen na obalama Ženevskog jezera u Montreuxu. U studiju u tom gradu Mercury, već teško bolestan, snimio je svoje posljednje vokale, koje su kasnije ostali članovi benda produkcijski uspjeli pretvoriti u cijeli album. Posthumno objavljeni »Made In Heaven« postao je jedan od najprodavanijih uradaka Queena uopće.

 

Suočavanje sa životom bez Mercuryja za ostale članove benda nije bilo lako. Brian May pao je u depresiju, pojačanu gubitkom oca i razvodom braka. Basist John Deacon umirovio se 1997. i do danas se nije vratio u javni život.

May je nakon oporavka pokušao nekoliko samostalnih projekata, kao i bubnjar Roger Taylor, ali su obojica s vremenom naučila kako prihvatiti ostavštinu Queena. S Deaconovim blagoslovom pokrenuli su mjuzikl »We Will Rock You« 2002. koji je u kazalištima vidjelo 13 milijuna ljudi u svijetu. Reizdanja Queenovih albuma odlično se prodaju, a May i Taylor odradili su i svjetsku turneju s Paulom Rodgersom kao vokalom. [Hina]

Preuzeto sa Vijesnik.hr


Osnovna škola Veliko Trgovišće