Mladi novinari na Županijskoj smotri LiDRaNo

Županijska smotra  LiDraNo 2022. za osnovne i srednje škole Krapinsko- zagorske županije održana je 18.ožujka. Okrugli stol za novinarsko stvaralaštvo bio je održan preko zoom aplikacije. Na Županijskoj smotri sudjelovali su članovi Novinarsko-radijske skupine Školsko zvono:

Magdalena Korade, Jakov Korade, Magdalena Meštrović, Patricija Seljan, Martina Ovčarić, Pavao Hac, Dominik Šoštar i Dora Halembek s mentoricom Ines Čeko.

Tijekom smotre preslušane su radijske emisije i pročitani samostalni novinarski radovi.

Pohvaljeni su svi uradci učenika naše skupine: intervju Dore Halambek s učiteljicom razredne nastave Anamarijom Pozaić, intervju Martine Ovčarić s knjižničarkom Vlatkom Habulin i radijska emisija Čitaj!.

Za državnu razinu predloženi su intervju s Vlatkom Habulin i radijska emisija.

Komentari stručnog žirija koji su činile novinarke Biserka Jakšić i Arijana Tojagić bili su:

Intervju Martine Ovčarić s knjižničarkom V.Habulin Svako je vrijeme - vrijeme za čitanje -  učenica se odlučila na prigodni intervju u Godini čitanja s kompetentom sugovornicom - knjižničarkom svoje škole. Kroz dobro vođen razgovor koji počinje općenitim pitanjima, autor u drugom djelu donosi osobno viđenje fenomena čitanja i blic pitanja o knjizi i čitanju. Ovaj tekst je poticajan i ispunjava smisao, a to je potaknuti na čitanje.  Izvrsna je oprema, to posebno pohvaljujemo, sadrži sve potrebne elemente za objavu u tiskovinama, uključujući fotografije koje prate tekst. Tako da je riječ o kompletnom novinarskom uratku. I ostali su intervjui dobri, no ovaj je svakako najbolji.

Intervju Dore Halambek s učiteljicom Anamarijom Pozaić Kako smo učili čitati - sugovornica jednostavnim rječnikom objašnjava fenomen čitanja, rad je kompletno opremljen i ilustriran fotografijama.

Komentar za radijsku emisiju Čitaj! koja je predložena za Državnu smotru:

Na temu Godine čitanja učenici iz Velikog Trgovišća snimili su izvrsnu emisiju, a tema je obrađena s više aspekata i ima sve elemente radijskog izraza. Uz voditeljske glasove koji usmjeravaju tijek emisije koriste se ankete među učenicima i intervjui s učenicima poznatim sugovornicima, učiteljicama koje mogu upoznati i s njihove druge strane, nepoznate. Dobro su ukomponirani zvučni efekti i glazbene podloge, a emisija je zahvaljujući mnoštvu glasova dinamična s ponekom duhovitošću i vrlo slušljiva. Nema zamjerki na tehnički izvedbu  s obzirom na školske uvjete snimanja i realizacije. Korektna je i najavna i odjavna špica.

Poslušajte emisiju na poveznici ispod, a intervjui će uskoro objavljeni na stranici.

objavio: Ines Čeko   datum: 19. 3. 2022.