« Ožujak 2024 »

Ukupno: 552041

Projekt Klikni s nama za sigurniji internet

Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu provodi projekt „Klikni s nama za sigurniji internet“ kojem je cilj razvoj medijske pismenosti kod učenika od 5. do 8. razreda kroz edukaciju o odgovornom korištenju novih medija, posebice društvenih mreža. Projekt uključuje održavanje 20 radionica u 10 osnovnih škola iz 10 hrvatskih županija za predstavnike učenika. U Krapinsko – zagorskoj županiji kao sudionik je odabrana Osnovna škola Veliko Trgovišće, te će se radionice za predstavnike učenika od 5. – 8. razreda održati u ponedjeljak, 21. listopada 2019.

Nakon održanih radionica  učenici će biti potaknuti da prenesu stečena znanja ostalim učenicima, učiteljima i članovima obitelji. Sadržaj radionica bit će prilagođen uzrastu učenika i temeljen na najnovijim znanstvenim spoznajama i istraživanjima. Cilj predavanja je ukazati učenicima na sve dobre strane novih medija, ali ih upozoriti i na one negativne među kojima su manipulacije i nasilje na internetu. Najveći dio radionica bit će posvećen novim izazovima novih medija poput pojave tzv. influencera, vlogera, youtubera i sl. te sadržajima koji se dijele i stvaraju na društvenim mrežama Instagram i YouTube.

Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu i partneri proveli su 2017. godine prvo sveobuhvatno nacionalno istraživanje „EU Kids Online“ o medijskim navikama djece na internetu. Rezultati pokazuju kako više od 2/3 djece koristi internet svaki dan, a najčešće mu pristupaju putem pametnih telefona. Osim količine vremena koju djeca svaki dan provedu uz medije, javlja se problem i sadržaja, te izazova i opasnosti s kojima se susreću u virtualnom svijetu.

Također, rezultati ukazuju na potrebu edukacije i podučavanja o mogućim rizicima i mehanizmima koji povećavaju sigurnost djece na internetu, a s ovakvom je edukacijom važno započeti u što ranijoj dobi. Osnovni smisao i cilj osnaživanja djece kada govorimo o zaštiti djece na internetu je poduprijeti djecu i mlade da što ranije nauče kontrolirati sadržaje s kojima se susreću na internetu, te da se znaju snaći s potencijalno neugodnim i uznemirujućim sadržajima u njima.

objavio: Vlatka Habulin   datum: 12. 9. 2019.