RUKSAK PUN KULTURE ZA NAŠU ŠKOLU

Naša je škola ove školske godine sudionik programa Ruksak pun kulture: umjetnost i kultura u vrtiću i školi kojeg zajednički provode Ministarstvo kulture i Ministarstvo znanosti i obrazovanja.

Tim povodom su u ponedjeljak, 4. prosinca, u školi gostovali glazbenici iz Zagrebačke filharmonije, te učenicima od 1. do 4. razreda iz matične škole, Pš Strmec i Pš Dubrovčan  i njihovim učiteljicama uljepšali hladan prosinački dan svojim programom naziva Koncertiramo zajedno...

Tijekom nadahnute izvedbe solista Zagrebačke filharmonije, Ratka Vojteka, udaraljkaša Dominika  Šabića, prof . Lea Prebanića i Maria Goluba, učenici su imali prilike upoznati dosad većinom njima nepoznata glazbala kao što su: rainstick (iz Centralne Australije), djembe (iz Zapadne Afrike), snare drum (Europa), doumbek (porijeklom iz Perzije), caxixi (Brazil), nupur (Indija) – nožni praporci hramskih plesačica, Zugflöte (Njemačka), sonaja de huesos de frutos (Bolivija), Latin whistle (Karibi), flexatone (Europa), kao i klarinet, flauto dolce tenore te  flauto dolce soprano.  Glazbala su korištena u skladbama koje su učenici čuli, a to su bile: improvizacija na plemenske ritmove prvobitne zajednice,  klasično djelo za klarinet solo baroknog majstora Georga Philippa Telemanna i romantičara Gaetana Donizettija, Cin can cvrgudan iz Međimurskih etida Davora Bobića, Swing Suite, autora Waynea Jaeckela te One Man Plays the Drum autora Ratka Vojteka. Program je održan u Domu kulture u Velikom Trgovišću.

Nakon koncertnog dijela programa, učenici su sudjelovali u radionici Vesele udaraljke, koju je vodio Dominik Šabić.

Ruksak pun kulture je program kojem je cilj i svrha učenicima učiniti kulturne sadržaje dostupnim i razumljivim,  a program Zagrebačke filharmonije je, osim  što je ispunio te ciljeve, našim učenicima pružio i kreativan uvid u glazbu „upakiran“ u radostan doživljaj.

Fotografije pogledajte OVDJE.

objavio: Vlatka Habulin   datum: 13. 12. 2017.