PROGRAM PROMETNE KULTURE ZA NAJMLAĐE

PROGRAM PROMETNE KULTURE

ZA NAJMLAĐE

Program preventivnog odgoja djece u cestovnome prometu (JUMICAR) u OŠ Veliko Trgovišće

U petak, 12. Svibnja 2017. u OŠ Veliko Trgovišće  učenici 2. razreda Matične i Područnih škola Dubrovčan i Strmec  te  učenici  2. razreda iz OŠ Đure Prejca  iz Desinića sudjelovali su u provedbi programa preventivnog odgoja djece u cestovnom prometu (JUMICAR).

Fotografije

Cilj JUMICAR-a je razvijanje svijesti djece o sigurnosti u prometu, ukazivanje na sve opasnosti i poteškoće u cestovnom prometu te jasnije uočavanje vertikalne i horizontalne signalizacije u prometu.

Program se provodi   kroz teorijski i praktični dio obuke. U teorijskom dijelu  djeca uče o pravilnom i nepravilnom ponašanju pješaka –biciklista, procjeni i brzini kretanja automobila, uočavanju opasnosti u prometu, značenju horizontalne i vertikalne signalizacije, itd…

U praktičnom  dijelu  djeca voze mini automobile opremljene benzinskim motorom, papučicom za kočnicu, gasom, sigurnosnim pojasom i upravljačem pod stalnim nadzorom Jumicar stručnih djelatnika koji ih po potrebi zaustavljaju, objašnjavaju im pogreške te ih upućuju na ispravke prije nego što nastave dalje voziti. Djeca kroz vožnju na poligonu upoznaju svakodnevne situacije u prometu čijih opasnosti nisu bili niti svjesni.

U programu su, osim djelatnika Jumicar-a, sudjelovali i članovi Podmlatka Gradskog Crvenog križa Zabok (učenici iz PŠ Dubrovčan) koji su pod vodstvom učiteljice Tatjane Pongrac održali radionicu prve pomoći, te članovi DVD-a Veliko Trgovišće koji su učenicima prezentirali svoju djelatnost  kroz pokazne vježbe u koje su uključili i učenike.

Više o Programu JUMICAR možete pronaći na www.jumicar.net , a o zanimljivom prijepodnevu u OŠ Veliko Trgovišće i na  http://jumicar.net/os-veliko-trgovisce-i-os-dure-prejca-desinic/#more-3758 te u našoj fotogaleriji.

objavio: Ana Knežević   datum: 18. 5. 2017.